Сдружение "Национална бизнес мрежа" разполага с квалифициран експертен екип “Европейски програми и проекти”, който предоставя консултации, касаещи финансиране по оперативни програми и би могъл да Ви съдейства с:
При проявен интерес, моля да попълните заявка за консултация, на базата на която ще уточним удобен за Вас ден и час за провеждането ѝ.
Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027
BG05SFPR002-1.019 „Нови умения“
Работодателите могат да включат служителите си в обучения по новата мярка „Нови умения“, която се финансира от Европейския социален фонд + чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“. Операцията е с бюджет от над 74 млн. лв., с които ще бъде подкрепено изграждането на нови умения, квалификацията и преквалификацията на служителите с цел адаптиране към съвременните изисквания на работодателите, предизвикани от новите технологии. С проектни предложения могат да кандидатстват работодателите, с изключение на организации, които са разпоредители с държавен или общински бюджет.
По мярката „Нови умения“ е допустимо организирането на обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация, съобразена с индивидуалните характеристики на конкретния служител и спецификата на работното място. Бенефициентите могат да организират специфични обучения, които са свързани с конкретното работно място, в т.ч. за придобиване на специфични дигитални умения, надграждане на бизнес уменията на мениджърския екип и др. Допустими са обучения за придобиване на „меки“ умения.
Заетостта на поне половината служители, които са преминали обучения, следва да бъде запазена за период от 6 месеца след приключване на проекта. В обучения могат да бъдат включени единствено служители, които са заети в предприятието-кандидат към момента на подаване на проектното предложение.
Проектите е необходимо съфинансиране от страна на кандидата, което е съобразено с големината на предприятието. За големи предприятия съфинансирането от страна на бенефициента е в размер на 50%, за средни предприятия - 40%, а за малки и микро предприятия – до 30% от стойността на проекта. Ако в обучение бъде включен служител с увреждане или в неравностойно положение, съфинансирането от страна на бенефициента се намалява с 10%. Минималният размер на европейска подкрепа за един проект е 20 000 лв., а максималният – 5 867 400 лв.
Пълният комплект документи и Условията за кандидатстване по мярката „Нови умения“ са публикувани в ИСУН.
Крайният срок за подаване на проектни предложения от страна на работодателите е 5 март 2025 г.
BG16RFPR002-1.005 Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)
Министерство на иновациите и растежа обявява процедура чрез подбор на проектни предложения BG16RFPR002-1.005 „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)“ по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 (ПНИИДИТ).
Основната цел на процедурата е да развие по-добро сътрудничество между академичния и бизнес сектори посредством подкрепа към предприятията да използват научна експертиза за подобряване на техните технологични, производствени и бизнес процеси.
Процедурата е насочена към микро- и малки средни предприятия под формата на фиксирани грантове за предоставяне на услуги от доставчици на знания като университети / научни организации, вкл. центрове за компетентност (ЦК), центрове за върхови постижения (ЦВП), СНИРД на София тех парк и научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ), вписани в Регистъра на научната дейност на Република България.
Малките иновативни грантове са в подкрепа на бизнеса за осигуряването на научно-интензивни услуги, с които предприятията могат да въведат нови продукти, процеси или услуги, да решават технологични проблеми, да разработват нови бизнес модели или прототипи. За целите на процедурата МСП могат да избират необходимите им услуги от специално разработена Платформата за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса, достъпна в интернет на адрес: https://s2b.nacid.bg/home.
Малките иновативни грантове са във фиксиран размер в зависимост от това дали ще се използват за получаването на една или на две услуги:
Фиксирана стойност за финансиране на една услуга – 14 710 лева;
Фиксирана стойност за финансиране на две услуги – 29 420 лева.
Посочената фиксирана стойност за една или две услуги се възстановява на предприятието-получател само и единствено при наличието на постигнат конкретен краен резултат. Безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура се предоставя в режим „държавна помощ“, като „Помощи за иновации в полза на МСП“ съгласно чл. 28, пар. 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 година за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (OB L 187/26.06.2014),
Общият бюджет на процедурата е 25 000 000 лв., от които 20 575 000 лв. средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и 4 425 000 лв. национално съфинансиране.
Подаването на проектните предложения се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран Формуляр за кандидатстване и подаването му заедно с придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕФСУ (ИСУН, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)”, единствено с използването на валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване” на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/bg/s/8d3ebf57-ff75-4ad5-afa1-5747f558ee98/Procedure/Info/fc1a2879-94e5-48a7-82d1-2fafaeca8ec5
Процедурата е с краен срок подаване на проектни предложения не по-кратък от 60 дни от датата на обявяване на процедурата, съгласно чл. 12, ал. 2 от ПМС № 23/2023 г. и е 16:30 часа на 28.03.2025 г.
Кандидатите могат да задават въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 (три) седмици преди крайния срок за подаване на проектните предложения. Въпросите могат да се задават само в ИСУН, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)”, процедура BG16RFPR002-1.005 „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)“ на адрес: https://eumis2020.government.bg/bg/s/8d3ebf57-ff75-4ad5-afa1-5747f558ee98/Procedure/InfoQA/fc1a2879-94e5-48a7-82d1-2fafaeca8ec5 .
Отговорите на въпросите на кандидатите ще се публикуват на интернет страницата на МИР https://www.mig.government.bg/programa-nauchni-izsledvaniya-inovaczii-i-digitalizacziya-za-inteligentna-transformacziya/proczeduri-po-pniidit/malki-inovativni-grantove-za-msp/ , както и в ИСУН - в раздела на процедурата, в 10-дневен срок от получаването им, но не по-късно от 2 (две) седмици преди изтичането на крайния срок за кандидатстване.
Пълния пакет документи вижте тук.